Blog
Leave a comment

Bundeve, buče, tikve…

Pomalo zapostavljene u kuhinji ali i kao povrtna kultura, bundeve su, možemo slobodno kazati simbol jeseni, ali dobro uskladištena može se očuvati i tijekom zime.

Kod nas je bundeva dosta zapostavljena, u prehrani se koristi jako malo, skoro pa nikako dok se jako rijetko uzgaja i to najviše za prehanu životinja, svinja, kokoši i sl. Znam seponekad zapitati zbog čega je to tako, radi li semožda o ome da svaka regija ima samo namirnice koje su karakteristične za njeno podneblje ili ljudi u dalmaciji jednostavno nisu naviknuti na njen okus?
A zašto svi volimo  bundevine koštice, pogotovo one slane kojima teško možemo odoliti kad ih počnemo jesti (o kasnijoj žeđi da ne govorim :))?

Osim pirea, juhe i sl. bundeva se još može iskoristiti u pripremi kruha, peciva, kiflica, muffina i wafla ali jako se lijepo može i iskombinirati sa nekim drugim namirnicama za ukusno i hranjivo jelo.

Kad smo već kod jela, ovo tmurno i kišno vrijeme nartjeralo me da u kuhinji provedem što više vremena kako kuhajući tako i eksperimentirajući. Kako ponekad nemam dovoljno dobro osvjetljenje za fotografiranje, a pogotovo za oblačnog dana, odlučio sam se za mobitel, a sa time mi se otvorila i nova opcija dijeljena slika preko Instagrama tako da od sada sve zanimljivosti vezane uz hranu slikam gdje god uhvatim i dijelim na internetu (sve možete pogledati naInstagramu u Facebook stranici) što mi se po reakcijama čitatelja učinilo jako dobrom idejom.

Da se vratim na bundeve, za jelo u pećnici, onako nešto na brzimu mogu seoristiti skoro pa sve namirnice koje vam se nađu u hladnjaku i pri ruci. Kod mene su bili mrkva, krumpir, bundeva i peršin (razmišlja sam da dodam i korabicu ali opdustao sam) uz dodatak maslinovog ulja i poprženih bundevinih koštica. Priprema je jednostavna, za početak zagrijati pećnicu na nekih 75° C, sigurno se pitate zašto, zbog koštica, njih prve riješim i one budu gotove dok se ostatak povrća očisti, nareže i začini, a kasnije je lako pojačati temperaturu na nekih 175 – 200°C.
Prerzanoj bundevi (koristiti bundevu po želji, kod mene je bila jedna manja muškatna) izvaditi koštice i posložiti ih na masni papir i staviti u pećnicu da se lagano posuše i zamirišu. Gotove koštice izvaditi, pustiti da se ohlade, očistiti i koristiti za posipanje gotovog jela, dok se onaj „višak“ može grickati ili iskoristiti za kasnije posipanje kruha, peciva i sl.

Odabrano povrće oprati, narezati na veće komade ili srednje kocke (zavisi o pojedincu, trenutku inspiracije …, ako se radi manja količina povrća onda su ipak bolje kocke), dodati po ukusu glavicu luka (kapule) izrezane na listiće ili na četiri dijela, nekoliko cijelih režnjeva češnjaka, posoliti, popapriti, zauljiti (mješavinom običnog i maslinovog ulja) i dobro promiješati.
Peći oko pola sata dok povrće ne omekša, ne treba previše miješati tijekom pečenja da se povrće ne raspadne, pogotovo bundeva koja je jako mekana. Na kraju jelo, prilikom posluživanja preliti maslinovim uljem i posuti prženim košticama bundeve.

Koji je vaš način pripreme bundeve?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.